Malayziya kompaniyasi Qashqadaryo viloyatida kichik gidroelektr stansiyalarini qurish imkoniyatlarini o'rganmoqda
11.06.2025
O'zbekiston elchixonasi ko'magida Malayziyaning "Nexus Green Resources Sdn Bhd" kompaniyasi bosh ijrochi direktori Badrul Xisham va direktorlar kengashi raisi Ng Su Bun boshchiligidagi delegatsiyaning Qashqadaryo viloyatiga biznes-missiyasi tashkil etildi.
Safar viloyatda kichik turdagi gidroelektr stansiyalarini (GES) qurishga sarmoya kiritish imkoniyatlarini o'rganish maqsadida uyushtirildi.
Qashqadaryo viloyati hokimi Murodjon Azimov Malayziya delegatsiyasini qabul qildi. Muloqot chog'ida ushbu jabhadagi loyihani viloyatda amalga oshirishda kompaniya hokimlik tomonidan har tomonlama qo'llab-quvvatlanishi ma'lum qilindi.
Malayziya vakillari viloyatda mavjud daryo va kanallarda suv oqimidan oqilona foydalangan holda GESlarni qurish loyihasini mahalliy hamkorlar bilan birga amalga oshirishga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, "Nexus Green Resources Sdn Bhd" va Xitoyning "Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd." kompaniyalari mutaxassislaridan iborat jamoa viloyatda joylashgan daryo va kanallarga tashrif buyurib, ularda kichik GESlarni joylashtirishning texnik imkoniyatlari va samaradorlik ko'rsatkichlarini o'rgandi.
Bundan tashqari, safar davomida, kompaniya rahbariyati IV Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish va uning doirasida Qashqadaryo viloyati hokimligi, Energetika vazirligi va "Nexus Green Resources Sdn Bhd" kompaniyasi o'rtasida dastlabki shartlarni belgilash to'g'risidagi bitimni imzolashni rejalashtirmoqda.

Малазийская компания планирует построить малые ГЭС в Кашкадарьинской области
Делегация ведущей малайзийской компании «Nexus Green Resources Sdn Bhd», возглавляемая главным исполнительным директором Бадрулом Хишамом и председателем совета директоров Нг Су Буном, совершила визит в Кашкадарьинскую область Узбекистана. Целью поездки стало детальное изучение потенциала для инвестиций в строительство малых гидроэлектростанций (ГЭС) в регионе.
На встрече с малазийскими инвесторами хоким Кашкадарьинской области Муроджон Азимов выразил полную поддержку со стороны хокимията в реализации данного проекта. Представители «Nexus Green Resources» выразили большое удовлетворение результатами встречи, подчеркнув готовность к сотрудничеству.
Компания заявила о своей готовности к строительству ГЭС на существующих реках и каналах области, подчёркивая важность рационального использования водных ресурсов. Проект планируется реализовать в партнёрстве с местными компаниями.
В рамках визита группа специалистов «Nexus Green Resources» совместно с представителями китайской компании «Zhejiang Jinlun Electromechanic Co., Ltd.» посетила реки и каналы области для изучения технических возможностей и показателей эффективности размещения малых ГЭС.
Помимо региональных встреч, руководство «Nexus Green Resources» планирует принять активное участие в предстоящем IV Ташкентском международном инвестиционном форуме. Ожидается, что в рамках форума будет подписано ключевое соглашение об основных условиях сотрудничества между хокимиятом Кашкадарьинской области, Министерством энергетики Узбекистана и «Nexus Green Resources Sdn Bhd».