Qoraqalpog‘iston Respublikasida 5 ta mikro GES ishga tushirildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasida 5 ta yangi mikro gidroelektr stansiyasi foydalanishga topshirildi. Ushbu loyihalar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 28-martdagi PQ-129-sonli “Respublika hududlarida mikro GESlar tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori asosida amalga oshirildi.
Butun mamlakat bo‘ylab mikro GESlar qurilishi va ishga tushirilishi belgilangan reja asosida tizimli ravishda davom etmoqda. Asosiy e’tibor qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish va suv resurslarini energetika sohasiga samarali jalb etishga qaratilmoqda. Bu yo‘nalishdagi muhim jihatlardan biri bu — mahalliylashtirishdir. Ichki korxonalarda gidroinshootlar uchun zarur bo‘lgan asosiy agregat va uskunalar ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yilgan. Bu esa loyiha xarajatlarini kamaytirish hamda mahalliy sanoatni qo‘llab-quvvatlashga xizmat qilmoqda.
Nukus tumanida 3 ta mikro GES qurilib, ishga tushirildi. Ulardan biri “Oqterek” mahallasida joylashgan bo‘lib, Bo‘zatov kanalining oqimidan foydalanadi. Quvvati 15 kVt bo‘lgan ushbu stansiya yiliga 85 ming kVt·soat atrofida elektr energiyasi ishlab chiqaradi va mahalla aholisining ehtiyojlarini qoplashga xizmat qiladi.Yana 2 ta mikro GES “Kerder” fuqarolar yig‘iniga qarashli “Qizil uy” qishlog‘ida, To‘rtko‘l kanali asosida barpo etildi. Ularning umumiy quvvati 30 kVt bo‘lib, yiliga taxminan 175 ming kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoniyatiga ega.
Bundan tashqari, Xo‘jayli tumanidagi Suyenli kanali suv tashlash inshooti yonida har biri 50 kVt quvvatga ega yana 2 ta mikro GES foydalanishga topshirildi. Hisoblarga ko‘ra, ushbu stansiyalar yiliga 580 ming kVt·soatgacha elektr energiyasi ishlab chiqara oladi. Yangi qurilgan barcha stansiyalar tegishli mahallalarga biriktirilgan. Ular tomonidan ishlab chiqarilgan elektr energiyasini sotishdan tushgan mablag‘lar joylardagi ijtimoiy va iqtisodiy infratuzilmani rivojlantirishga yo‘naltiriladi. Mazkur loyihalar kichik gidroenergetika sohasi bilan qiziqayotgan tadbirkorlar uchun amaliy namuna bo‘lib xizmat qilmoqda. Ular davlat-xususiy sheriklik asosida yangi mikro GESlar qurilishida ishtirok etish imkoniyatiga ega.
Shu tariqa, Nukus tumanida 3 ta, Xo‘jayli tumanida esa 2 ta mikro GES ishga tushirilib, mahalliy aholini elektr energiyasi bilan ta’minlashni boshlab yubordi.

В Республике Каракалпакстан введены в эксплуатацию 5 микро-гидроэлектростанций
В Республике Каракалпакстан введены в эксплуатацию 5 новых микро-гидроэлектростанций — реализация проектов осуществлена в рамках Постановления Президента Республики Узбекистан № PQ-129 от 28 марта 2025 года «О дополнительных мерах по развитию сети микро ГЭС в регионах республики».
Строительство и запуск микро ГЭС по всей стране продолжаются в плановом и системном порядке. Основное внимание уделяется расширению использования возобновляемых источников энергии и эффективному вовлечению водных ресурсов в энергетическую сферу. Важным направлением при этом остаётся локализация — на отечественных предприятиях налажен выпуск ключевых агрегатов и оборудования для гидротехнических объектов, что способствует снижению себестоимости и поддержке местной промышленности.
В Нукусском районе построены и запущены три микро ГЭС. Одна из них расположена в махалле «Оқтерек» и использует поток Бозатау канала. Станция мощностью 15 кВт рассчитана на производство около 85 тысяч кВт·ч электроэнергии в год, что позволяет покрыть потребности местных жителей. Ещё две микро ГЭС размещены в кишлаке «Қизил уй» сельского схода граждан «Кердер», на базе канала Турткуль. Их совокупная мощность составляет 30 кВт, а годовой объём генерации — порядка 175 тысяч кВт·ч.
Дополнительно, в Ходжейлийском районе, на сбросном сооружении канала Суенли, введены в эксплуатацию две микро ГЭС по 50 кВт каждая. По расчётам, они смогут вырабатывать до 580 тысяч кВт·ч электроэнергии в год. Все новые станции закреплены за соответствующими махаллями. Средства, полученные от реализации произведённой электроэнергии, будут направлены на развитие социальной и экономической инфраструктуры на местах. Эти проекты становятся наглядным примером для предпринимателей, заинтересованных в малой гидроэнергетике. Им предоставляется возможность участвовать в строительстве новых микро ГЭС на условиях государственно-частного партнёрства.
С введением в строй этих объектов, в Нукусском районе работают уже 3 микро ГЭС, а в Ходжейлийском — 2. Все они начали поставку электроэнергии для нужд местного населения.