So‘nggi yillarda mamlakatimizda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan biri bo‘lgan gidroenergetika sohasi jadal rivojlanmoqda.
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan mamlakatimiz suv resurslaridan samarali foydalanish, mavjud suv potensialini maksimal darajada ishga solish, hududlarda yangi gidroelektr stansiyalarini qurish, mintaqalarning energetik ehtiyojlarini qondirish hamda xonadonlarga zarur elektr energiyasini yetkazib berishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
Ushbu yo‘nalishda tasdiqlangan strategik rejalar doirasida butun mamlakat bo‘ylab yirik, kichik va mikro GESlar qurilishi amalga oshirilmoqda.
Shunday istiqbolli loyihalardan biri — Namangan viloyatining Norin daryosida qurilayotgan GESlar kaskadi hisoblanadi. Ushbu kaskad 6 ta GESdan iborat bo‘lib, har birining quvvati 38 MVt, umumiy loyiha quvvati esa 228 MVtni tashkil etadi. Loyiha bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A. Aripov, energetika vaziri J. Mirzamahmudov, suv xo‘jaligi vaziri Sh. Xamrayev, Namangan viloyati hokimi Sh. Abdurazzoqov va boshqa masʼul shaxslar “O‘zbekgidroenergo” AJ boshqaruvi raisi A. Sanginov hamrohligida GES-1 obyektiga tashrif buyurishdi. Bu obyekt mazkur loyiha doirasida qurilishi yakunlanayotgan birinchi stansiya hisoblanadi. Bosh vazir boshchiligidagi delegatsiyaga obyektning inshootlari batafsil tanishtirildi. Boshqaruv raisi A. Sanginov loyiha asosiy ko‘rsatkichlari, qurilish rejasida bajarilgan ishlar, hozirgi qurilish va montaj ishlari holati, shuningdek, loyiha bo‘yicha umumiy ma’lumotlar bilan tanishtirdi.
Rejaga ko‘ra, kaskaddagi birinchi GES — GES-1 joriy yilda, yurtimiz mustaqilligining 34 yilligi arafasida ishga tushiriladi. Shu munosabat bilan amaliy ishlar faol va mas’uliyat bilan olib borilmoqda.
Ushbu loyiha o‘z energetik quvvati jihatidan Namangan viloyati tarixidagi eng yirik gidroenergetik inshoot hisoblanadi. Loyiha uchun zarur bo‘lgan jihozlar Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida joylashgan “UzHydroPower” zavodida, “Made in Uzbekistan” milliy brendi ostida, mahalliylashtirish doirasida ishlab chiqarilmoqda.
Ta’kidlash joizki, ushbu istiqbolli loyiha ishga tushirilgach, yiliga o‘rtacha 1 milliard 25 million kilovatt-soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqariladi, 430 ming xonadon elektr energiyasi bilan taʼminlanadi, 277 million kub metr tabiiy gaz tejab qolinadi. Eng muhimi, loyiha Namangan viloyatining ijtimoiy-iqtisodiy rivojiga va mahalliy aholining turmush darajasining oshishiga muhim hissa qo‘shadi.

В Наманганской области возводится крупнейший в её истории гидроэнергетический объект
В нашей стране в последние годы стремительно развивается гидроэнергетический сектор, являющийся возобновляемым источником энергии.
По инициативе главы нашего государства придаётся приоритетное значение эффективному использованию водных ресурсов страны, максимально эффективному задействованию водного потенциала, строительству новых гидроэлектростанций по регионам, обеспечению энергетических потребностей регионов и доставке необходимой электроэнергии для домохозяйств.
В этом направлении в рамках утверждённых стратегических планов ведётся строительство крупных, малых и микро ГЭС по всей стране.
Одним из таких перспективных проектов является строительство каскада ГЭС на реке Нарын в Наманганской области. Каскад состоит из 6 ГЭС, каждая из которых имеет мощность 38 МВт, а общая проектная мощность — 228 МВт. Строительство проекта ведётся поэтапно.
Премьер-министр Республики Узбекистан А. Арипов, министр энергетики Ж. Мирзамахмудов, министр водного хозяйства Ш. Хамраев, хоким Наманганской области Ш. Абдураззаков и ответственные лица вместе с председателем правления АО «Узбекгидроэнерго» А. Сангинов посетили объект ГЭС-1, строительство которого завершается в рамках проекта. Группе во главе с Премьер-министром были подробно представлены сооружения объекта. Председатель правления А. Сангинов проинформировал Премьер-министра об основных параметрах проекта, проделанных работах в рамках строительного плана, текущем состоянии строительных и монтажных работ, а также об общей информации по проекту.
Планируется, что первая гидросооружение каскада — ГЭС-1 — будет запущена в эксплуатацию в этом году, в преддверии 34-й годовщины независимости нашей страны. В связи с этим проводятся активные и ответственные практические работы. Данный проект по энергетической мощности является самым крупным гидроэнергетическим объектом, когда-либо построенным в истории Наманганской области. Необходимое оборудование для проекта производится в рамках локализации под национальным брендом «Made in Uzbekistan» на заводе «UzHydroPower», расположенном в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
Следует отметить, что в результате запуска этого перспективного проекта в эксплуатацию будет производиться в среднем 1 025 млн кВт·ч экологически чистой электроэнергии в год, будет обеспечено электроэнергией около 430 тысяч домохозяйств, сэкономлено в среднем 277 млн кубометров газа в год. Самое главное — проект внесёт весомый вклад в социально-экономическое развитие Наманганской области и повышение благосостояния местного населения.