Burchmullada quvvati 20 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi ishga tushiriladi
Bo‘stonliq tumanidagi Burchmulla hududida quvvati 20 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi quriladi. Loyiha qiymati 28 mln dollarni tashkil etadi. Qurilish grant mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi, deyiladi xabarda. Viloyat hokimi Zoir Mirzayev 1-iyul kuni obyekt uchun 10 gektar yer maydoni ajratish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
Yangi elektr stansiyasi yiliga 129,6 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi. Bunday hajm kichik shahar yoki qishloqni ta’minlash uchun yetarli. Buning natijasida yiliga 811,1 ming kub metr tabiiy gaz yoki 3,15 ming tonna ko‘mir tejalishiga erishiladi.
O‘zbekiston Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, may oyida mamlakat quyosh va shamol elektr stansiyalari rekord darajada — 1,1 milliard kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqargan bo‘lib, bu umumiy ishlab chiqarishning 17 foizini tashkil etadi. Ushbu hajmning 712 million kVt/soati quyosh stansiyalariga, 392,1 million kVt/soati esa shamol stansiyalariga to‘g‘ri kelgan. 2024-yilda quyosh va shamol stansiyalari tomonidan ishlab chiqarilgan energiyaning umumiy hajmi 4,86 milliard kVt/soatga yetgan.
Bugungi kunda O‘zbekistonning 10 ta hududida umumiy quvvati 4067 MVt bo‘lgan 11 ta quyosh fotoelektr stansiyasi va 3 ta shamol elektr stansiyasi energiya ishlab chiqarmoqda.

Ветроэлектростанция мощностью 20 МВт появится в Бурчмулле Ташкентской области
В Бурчмулле Ташкентской области планируется построить ветроэлектростанцию мощностью 20 МВт. Объект разместится на 10 га земли. Станция будет производить 129,6 млн кВт·ч в год.
Ветровая электростанция мощностью 20 МВт будет построена на территории Бурчмуллы в Бостанлыкском районе. Стоимость проекта составит 28 млн долларов. Строительство будет вестись за счёт грантовых средств, говорится в сообщении. Хоким области Зойир Мирзаев 1 июля подписал решение о выделении для объекта земельного участка в 10 гектаров.
Новая электростанция сможет вырабатывать в год 129,6 млн кВт·ч электроэнергии. Такого объёма достаточно для питания небольшого города или посёлка. Ожидается, что это обеспечит экономию 811,1 тысячи кубометров природного газа или 3,15 тысячи тонн угля в год. По данным Министерства энергетики Узбекистана, в мае солнечные и ветровые электростанции страны выработали рекордные 1,1 млрд кВт·ч электроэнергии, что составляет 17% от общей выработки. Из этого объёма 712 млн кВт·ч пришлось на солнечные станции и 392,1 млн кВт·ч — на ветровые.
В 2024 году общий объем выработки энергии солнечными и ветровыми станциями составил 4,86 млрд кВт·ч. Сегодня в 10 регионах Узбекистана энергию вырабатывают 11 солнечных фотоэлектрических станций и 3 ветровые электростанции общей мощностью 4067 МВт.