Triniti Kolleji (Trinity College) va Dublin Universitet Kolleji (University College Dublin) olimlari baliqlarning daryo to‘siqlaridan osonlik bilan o‘tishini ta’minlaydigan va ayni paytda qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqaradigan tizim prototipini yaratdilar. Bu texnologiya to‘siqlarni to‘liq buzishga nisbatan iqtisodiy jihatdan samarali muqobil bo‘lib, xarajatlarni 50% dan 85% gacha qisqartirishi mumkin. Prototip Irlandiyadagi baliq xo‘jaligida sun’iy va tirik baliqlar yordamida muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazildi.
Natijalar shuni ko‘rsatadiki, ushbu tizim Yevropa Ittifoqining daryolarni tiklash va qayta tiklanuvchi energiya maqsadlariga erishishiga yordam bera oladi. Tadqiqot materiallari Energies jurnalida chop etilgan.
Yevropa Ittifoqining tabiatni tiklash bo‘yicha yangi qonuni daryo to‘siqlarining ekologik ta’sirini kamaytirish zarurligini ta’kidlaydi. Biroq ularni olib tashlash yuqori xarajatlar va normativ cheklovlar tufayli murakkablik tug‘diradi. Muhandislar ham ekologik, ham iqtisodiy jihatdan foydali bo‘lgan yechim yaratishga intilishdi.
Yangi tizim baliqlarning daryoning yuqori va pastki qismlariga xavfsiz harakatlanishini ta’minlaydi, shuningdek, maxsus nasos-turbina yordamida elektr energiyasi ishlab chiqaradi. Oddiy suv oqimi sharoitida tizim energiya beradi, suv sathi past bo‘lganda esa nasos rejimida ishlaydi. Bunday barqaror gidroenergetika quyosh va shamol energiyasi ulushi ortib borayotgan sharoitda energiya tizimining moslashuvchanligini oshirishi mumkin.
Irlandiyada taxminan 73 mingta daryo to‘sig‘i mavjud bo‘lib, ularni demontaj qilish har biriga 200–500 ming yevroga tushadi. To‘siqlarni olib tashlash ekologik foyda keltirsa-da, ularni kichik GESlarga aylantirish imkoniyatini yo‘qotadi va 2030 yilga borib 80% qayta tiklanuvchi energiya ulushiga erishish maqsadiga kamroq hissa qo‘shadi.
Tizim Yevropa Ittifoqining Yashash Muhiti Direktivasi (Habitat Directive) tomonidan himoyalangan Atlantika lososi, Yevropa iloni va daryo minogasi kabi turlar uchun mo‘ljallangan. Kelajakda energiya salohiyati va baliqlarga ta’siri bo‘yicha yanada chuqur tahlillar o‘tkaziladi. Takomillashtirilib, sertifikatlangandan so‘ng, ushbu tizim tabiatni tiklash va iqlim rejalari uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin. Tadqiqot "Subscrew Hydro Project" doirasida Research Ireland tomonidan moliyalashtirilgan.

Ирландские ученые создали турбину для миграции рыб и выработки энергии
Исследователи из Тринити-колледжа и Университетского колледжа Дублина разработали прототип системы, позволяющей рыбе преодолевать речные преграды и одновременно вырабатывать возобновляемую энергию. Технология предлагается как экономичная альтернатива демонтажу барьеров, что может снизить расходы на 50–85%. Прототип успешно испытали на рыбной ферме в Ирландии с использованием искусственных и живых рыб.
Результаты показывают, что система может помочь в выполнении целей ЕС по восстановлению рек и развитию возобновляемой энергетики. Работа опубликована в журнале Energies.
Новый закон ЕС о восстановлении природы подчеркивает необходимость решения экологических проблем, связанных с речными преградами, однако их демонтаж часто затруднён высокой стоимостью и нормативными барьерами. Инженеры стремились создать решение, выгодное и для экологии, и для экономики.
Модифицированная конструкция обеспечивает безопасный проход рыбы вверх и вниз по течению и генерирует электричество через безопасный насосно-турбинный агрегат. При обычном потоке система вырабатывает энергию, а при низком уровне воды работает как насос. Такая устойчивая гидроэнергетика может повысить гибкость энергосистемы на фоне роста солнечной и ветровой генерации.
В Ирландии насчитывается около 73 000 речных преград, а их демонтаж стоит 200 000–500 000 евро. Несмотря на экологическую пользу, снос исключает возможность переоборудования барьеров в малые ГЭС, что уменьшает вклад в достижение цели — 80% генерации из ВИЭ к 2030 году.
Система рассчитана на виды рыб, защищённые Директивой ЕС о среде обитания, включая атлантического лосося, европейского угря и речную миногу. В дальнейшем планируется детальная оценка энергетического потенциала и воздействия на фауну. После доработки и сертификации технология может сыграть важную роль в климатических планах. Исследование финансировалось Research Ireland в рамках проекта Subscrew Hydro Project.